Zdjęcie z niemowlkaiem śpiącym w foteliku samochodowym

Jak wybrać fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Spis treści - o czym przeczytasz w tym artykule?

Niemal w każdym dotychczasowym artykule zwracaliśmy uwagę na zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa maluszkom – w łóżeczku, na wakacjach, podczas pierwszej wizyty po narodzinach, na spacerze zimą. Wszyscy się chyba zgodzimy, że dla rodziców powinno to być priorytetem. Dlatego na naszym blogu nie może zabraknąć jednego z najważniejszych elementów zabezpieczenia dziecka, czyli fotelika samochodowego. A skoro w ostatnim tekście poruszyliśmy temat wakacji z niemowlakiem (tu link), to koniecznym wydaje się zamieścić podpowiedź, jak podejść do podróży od strony stworzenia wygodnego i minimalizującego ryzyko miejsca dla dziecka w samochodzie.

Gdzie kupić fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Zanim zaczniecie się zastanawiać, JAKI fotelik kupić, najpierw musicie znaleźć odpowiedni sklep. Jest to szczególnie istotne, gdyż w specjalistycznym sklepie dostaniecie odpowiednią poradę i możecie liczyć na świetną jakość fotelika. Ponadto wcześniej nie zaszkodzi przejrzeć opinie w sieci o danym sklepie i dzięki temu traficie na najlepszych znawców tematu. Po zakupie należy pamiętać o zachowaniu paragonu, ponieważ fotelik samochodowy nie jest tanim produktem, więc w razie jakiejś usterki rozsądniej oddać go na gwarancję, zamiast kupować nowy. Najbardziej ryzykowne jest nabywanie fotelika przez internet, gdyż mimo poznania specyfikacji sprzętu, nie da się w pełni ocenić jakości materiału i poszczególnych elementów. Na szczęście zgodnie z prawem istnieje 14 dni na odstąpienie od umowy zakupu towaru kupionego przez internet, co pozwala na oddanie fotelika, jeśli nie sprosta Waszym wymaganiom.

Pojawia się też pytanie, czy kupować fotelik używany. Zdajemy sobie sprawę, że warunki finansowe wielu rodzin nie pozwalają na kupno nowych akcesoriów, ale trzeba mieć świadomość, że fotelik z drugiej ręki może nie być w pełni sprawny, czego nie zauważymy na pierwszy rzut oka. Chodzi o bezpieczeństwo dziecka, dlatego sądzimy, że lepiej oszczędzać na innych zakupach, a nie akurat na foteliku samochodowym. Wiemy, że i tak dużo osób wybiera używane foteliki i tu wskazówka – w takim przypadku sprawdźcie datę zakupu. Jeżeli data niebawem przekroczy 5 lat użytkowania, nie polecamy robić zakupów.

Jak dobrać fotelik?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każde dziecko jest inne, poza tym każdy rodzic ma różne możliwości finansowe. Na pewno fotelik samochodowy musi być dostosowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka, a także do samochodu. Generalnie foteliki dziecięce dzielą się na 5 kategorii:

  • Grupa 0 – waga do 10 kg, wiek od urodzenia do 6-9 miesięcy
  • Grupa 0+ – waga do 13 kg, wiek 12-15 miesięcy
  • Grupa I – waga od 9 do 18 kg, wiek 9 miesięcy-4 lata
  • Grupa II – waga od 15 do 25 kg, wiek 4-6 lat
  • Grupa III – waga od 22 do 36 kg, wiek 6-11 lat

Jak widzimy, interesujący nas fotelik dla niemowlaka należy do grupy 0 i 0+.

W następnej kolejności warto pamiętać o zweryfikowaniu certyfikatów bezpieczeństwa danego fotelika o symbolach ECE R44-03 i ECE R44-04. Te znaki oznaczają, że fotelik spełnia wymogi techniczne w naszym kraju i całej Europie. Sugerujemy też sprawdzić testy zderzeniowe (crashtest) przeprowadzane przez niezależne organizacje, takie jak ADAC, OEAMTC, AA, NHTSA. Testy te symulują zderzenia boczne i czołowe, w związku z tym zobaczycie, co dzieje się w samochodzie z dzieckiem w momencie wypadku. Wyniki tych testów przedstawiane są w skali od 1 do 5, gdzie ocenę 5 otrzymuje najlepszy fotelik, a 1 najgorszy. Analizujcie najaktualniejsze wyniki, bo mogą się zmieniać co pewien czas. Znajdziecie je m.in. w serwisie fotelik.info. W tabeli przedstawione są punkty za bezpieczeństwo, łatwość obsługi fotelika, komfort dziecka i czyszczenie. W niektórych pozycjach podawana jest także orientacyjna cena.

Na szczególną uwagę zasługują foteliki RWF, montowane tyłem do kierunku jazdy. Uważane za najbezpieczniejsze dla dzieci i zwłaszcza niemowlaki powinny podróżować w ten sposób. Dlaczego? Odpowiedź  zamieszczona jest w poniższym filmie, w którym profesjonalista dokładnie wyjaśnia zagadnienie.

https://www.youtube.com/watch?v=KokDpnNlmWI

Kluczową informacją o fotelikach RWF jest to, że fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy nie można umieszczać naprzeciwko poduszki powietrznej, czyli na pewno nie na przednim siedzeniu! Prędkość, z jaką otwiera się poduszka, wynosi ok. 300 km/h, więc uderzając w tył fotelika, spowodowałaby prawdopodobnie poważne uszkodzenia główki i mózgu dziecka, a w konsekwencji śmierć. Mówi o tym również Kodeks Drogowy:

Art. 45.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
(…)
4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Drodzy rodzice, zawsze żywimy przekonanie, że to Wy wiecie, co jest dla Waszego dziecka najlepsze. Ale w tym przypadku radzimy zaufać ekspertom, którzy mają olbrzymie doświadczenie i wiedzę, przez co, w połączeniu z Waszą intuicją, uda im się dobrać idealny fotelik dla Waszego smyka. Bo, będziemy powtarzać do znudzenia, bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

1 comments

  1. Jak najdłużej stosowałam fotelik gdzie dziecko siedziało tyłem do kierunku jazdy. Teraz gdy me dziecko należy do 2 i 3 grupy stosuje smart kid belt. urządzenie, które dopasowuje pasy bezpieczeństwa do wymiarów dziecka. Posiada ono atesty, a przeprowadzone testy zderzeniowe cieszą się dobrymi opiniami. Idealne do stosowania na co dzień, taksówce jak i podczas podroży po całej Unii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 300 zł

Różne formy dostawy

Paczkomaty / Orlen Paczka / DPD

Doskonały kontakt

WhatsApp / Messenger / e-mail / tel

100% Bezpieczne zakupy

BLIK / Apple Pay / Google Pay / PayPo