Jaki śpiworek do wózka? – zalety i funkcje śpiworków

Jaki wybrać śpiworek do wózka

Śpiworek do wózka nie jest zwykle pierwszym elementem, który rodzice decydują się zakupić w trakcie kompletowania wyprawki. Potrzebę jego zakupu odkrywają najczęściej dużo później, już w trakcie spacerów z dzieckiem. Śpiworek do wózka spełnia szereg funkcji, które sprawdzają się wbrew pozorom nie tylko zimą. Zapewnia stałą temperaturę, stabilność oraz przyjemnie otula dziecko. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując śpiworek do wózka? Jakie są zalety śpiworków do wózka? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Jaki śpiworek do wózka dla niemowlaka?

Okres niemowlęcy wiąże się również z pierwszymi spacerami, podczas których dziecko najczęściej przebywa w gondoli. Śpiworek do wózka dla niemowlaka do gondoli powinien być przede wszystkim odpowiedniego rozmiaru. Kupując zbyt duży, malec może zsunąć się do środka i wówczas śpiworek okaże się niepraktyczny. Każdy śpiworek powinien również zapewniać łatwy dostęp do dziecka. W razie nagłej potrzeby przebrania go rodzic musi mieć możliwość szybkiego wyjęcia dziecka z wózka.

Należy również zwrócić uwagę na sezon, w którym będziemy używać wózka. Jeśli jest to zima, śpiworek powinien posiadać ocieplenie oraz może być obszyty futerkiem. Wówczas oprócz otulania i zabezpieczenia dziecka przed przemieszczaniem, chroni je również od zimnej temperatury. Wybierając śpiworek do wózka z ociepleniem, warto pamiętać o odpowiednim ubiorze malucha. Łatwo wówczas o przegrzanie, które może okazać się równie niebezpieczne co wychłodzenie i doprowadzić do przeziębienia.

Jaki śpiworek do wózka dla niemowlaka na pozostałe sezony? Najlepiej wybrać coś lżejszego, z przewiewnego, oddychającego materiału. Dziecko może być otulone do snu przyjemną tkaniną, która dodatkowo wpłynie na prawidłową temperaturę w wózku i zapobiegnie przegrzaniu malucha. Warto postawić na delikatne ocieplenie lub jego brak, aby zapewnić mu jedynie ochronę od wiatru i przyjemne otulenie.

Jaki śpiworek do spacerówki?

Kiedy maluch podrośnie, zaczynamy korzystać z wózków innych niż gondola. Szczególnie popularne stają się spacerówki. Do tego typu wózków również istnieją funkcjonalne śpiworki, które sprawdzają się o każdej porze roku. Maluch korzystający ze spacerówki jest zwykle w wieku, w którym wszystko go interesuje i chce poznawać świat. Z tego względu często chce z niej wychodzić i śpiworek powinien to umożliwiać. Przy zakupie śpiworka do spacerówki warto zwrócić uwagę, aby łatwo można z niego wyjąć dziecko i równie łatwo włożyć je z powrotem. Jednocześnie, możliwość otwarcia śpiworka przez dziecko powinna być ograniczona, aby nie mogło ono samo rozsunąć zamka.

Śpiworek do spacerówki jest niemal obowiązkowym elementem wózka w czasie zimy. Dziecko w wózku spacerowym odsłania nóżki, które przy niskich temperaturach mogą szybko się wychłodzić. Śpiworek do spacerówki zabezpiecza dziecko przed działaniem wiatru oraz chłodu. Warto również zwrócić uwagę, aby był on nieprzemakalny. Często zdarza się, że w czasie spaceru zastanie nas deszcz lub śnieg. Przemoczony śpiworek w okolicach nóżek dziecka może prowadzić do wychłodzenia i tym samym przeziębienia.

Dziecko przebywające w śpiworku powinno być zawsze ubrane dużo lżej. Kiedy posiadamy ten element w wózku spacerowym, należy zrezygnować z dodatkowego ocieplenia w postaci np. kombinezonu. Dziecko ubrane w kombinezon ma ponadto znacznie mniejszą swobodę ruchu, może być tym sfrustrowane i szybko się denerwować. Kiedy zrezygnujemy z kombinezonu na rzecz śpiworka, jest nam również dużo wygodniej w przypadku nagłej zmiany temperatury otoczenia. Nie musimy wówczas rozbierać malucha z ciężkiego kombinezonu i nie doprowadzamy tym samym do nerwowych sytuacji.

Po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami, pytanie „Jaki śpiworek do wózka wybrać?” nie powinno sprawiać już żadnych problemów. Przede wszystkim należy kierować się względem praktycznym i dostosować zakup do potrzeb własnych oraz dziecka. Trzeba wziąć pod uwagę kwestie takie jak rodzaj wózka, sezon, temperament dziecka oraz tryb życia mamy, oraz jej malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.