Rodzice niemowlaków bardzo często mają dylemat, czy wyjeżdżać ze swoim maluchem na jego pierwsze wakacje. Boją się, że narażą dziecko na zmęczenie, stres lub że zwyczajnie nie poradzą sobie z opieką, gdy będą daleko od domu, nie mając przy sobie wszystkich najpotrzebniejszych akcesoriów. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, drodzy rodzice, jak przygotować się do pierwszych wakacji z niemolakiem, aby był to piękny i przyjemny czas dla Was i dla Waszego smyka.
Na kiedy zaplanować pierwszy urlop z niemowlakiem?
Wiadomo, że najbardziej oblegane są miesiące letnie, czyli lipiec i sierpień. Trzeba się liczyć z tym, że gdziekolwiek pojedziecie, tam prawdopodobnie będą tłumy – jest wtedy piękna pogoda, więc wczasowicze pragną korzystać z uroków słońca. Jeśli jednak wolicie uniknąć dużej liczby urlopowiczów, wybierzcie termin poza tzw. sezonem wysokim. Może to być początek września lub koniec sierpnia, ale też wiosna! Kto powiedział, że wakacje muszą oznaczać wypoczywanie w upale? Mało tego, nieco niższa temperatura może być dużo przyjemniejsza dla dziecka, dlatego zdecydowanie warto rozważyć spędzanie wakacji przed lub po najcieplejszych miesiącach. Niezależnie od tego, jaki termin wybierzecie, ZAWSZE chrońcie pociechę przed słońcem i poparzeniami.
Gdzie się wybrać na wakacje z niemowlakiem?
Nie będziemy skupiać się na tym, czy lepiej zdecydować się na góry, jezioro czy morze, bo to rzecz gustu. Chcemy zwrócić uwagę na inne aspekty, m.in. na to, jakie grupy zwykle wybierają daną lokalizację. Są miejscowości znane jako miasta imprez, tych radzimy się wystrzegać, jeśli zależy Wam na spokoju. Ponadto w wielu rejonach latem organizowane są przeróżne festiwale, przez co będzie jeszcze więcej tłumu i przeważnie uczestnicy takich imprez są głośni i pod wpływem alkoholu. Zatem podpowiadamy, aby przed zarezerwowaniem kierunku na urlop zweryfikować, czy w tym terminie w okolicy nie obędzie się potężny zlot fanów np. danej muzyki i czy miasto nie jest utożsamiane z imprezowym stylem życia.
Co do hotelu, najważniejszym kryterium powinny być opinie o obiekcie, jakie łatwo można znaleźć w sieci. Jest wiele grup dla rodziców, w których można poszukać podpowiedzi od osób mających już doświadczenia z konkretnym hotelem. Takie recenzje są najbardziej wiarygodne, ponieważ w serwisach zbierających opinie o hotelach wiele z nich może być po prostu kupionych. Istotna jest odległość hotelu od sklepów spożywczych, przyda się również w pobliżu apteka. Raczej oczywistym wydaje się, że należy wybrać pokój z łazienką, aby był jak najwyższy poziom higieny i łatwość skorzystania w dowolnym momencie z bieżącej wody. Wiemy, że im wyższy standard hotelu, tym wyższa cena, ale chyba wszyscy się zgodzimy, że komfort i bezpieczeństwo malucha są najważniejsze.
Samolotem czy samochodem?
Po Polsce większość z nas podróżuje samochodem, chociaż jak najbardziej da się przemieszczać między różnymi regionami kraju drogą lotniczą. W dobie tanich lotów taka podróż może być dużo tańsza niż paliwo do samochodu, a co najważniejsza – jest szybciej. Gdy stawiamy na odległe kraje, np. na innym kontynencie, wtedy wyboru nie mamy. Natomiast wielu rodziców decyduje się spędzić wakacje na Bałkanach i tu pojawia się pytanie, czym podróżować. Jak już wspomnieliśmy, samolot może być tańszy i szybszy, co jest niewątpliwym plusem. Ale czy taka podróż jest wygodniejsza? Niekoniecznie. Warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:
- Z samochodu możemy w każdej chwili wysiąść, gdyby zdarzyła się potrzeba nagłego zakupu lub skorzystania z pomocy medycznej. Mogą zdarzyć się różne sytuacje losowe i natychmiastowa pomoc lekarza jest bardziej prawdopodobna na lądzie.
- W samolocie pojawia się konieczność zapięcia pasami i zakaz ruszania się z miejsca, więc gdy dziecko zacznie płakać, uspokojenie go może być trudniejsze, a to irytuje wielu pasażerów.
- Bagaże w samolocie mają swoje limity. Oczywiście, można dokupić dodatkowy bagaż, ale i to nie zawsze pomaga w spakowaniu wszystkich rzeczy. Mało tego, sporo potrzebnych rodzicom przedmiotów nie można wnosić na pokład samolotu ani do bagażu rejestrowanego. W samochodzie nie ma takiego problemu.
- Samolot porusza się znacznie szybciej. Przykładowo lot z Warszawy do Splitu trwa niecałe 2 godziny, natomiast samochodem taka podróż zajęłaby 14 godzin.
Jak widać, każda forma podróżowania ma swoje wady i zalety. Trzeba starannie przemyśleć obie opcje, wziąć pod uwagę lokalizację i wybrać to, co jest najdogodniejsze akurat dla Waszego dziecka.
Ważne: Wybierając podróż samochodem, koniecznie zaopatrzcie się w solidny i starannie dobrany fotelik samochodowy! O tym, czym kierować się przy zakupie fotelika, napiszemy w kolejnym artykule.
Co spakować na wakacje z niemowlakiem?

Generalnie wiele rzeczy można kupić na miejscu, jak np. kosmetyki czy chusteczki nawilżające, ale to niepotrzebne zamieszanie i spory koszt, gdy zakupy zrobicie za granicą, bo, jak wiemy, ceny zapewne będą znacznie wyższe niż w Polsce. Lepiej wziąć mniej ubrań (bo te można prać) niż za mało pieluszek i wspomnianych chusteczek nawilżających. Oczywiście niezbędny jest wózek, abyście nie byli ograniczeni w czasie urlopu przemieszczeniem się tylko samochodem – przecież spacery są takie przyjemne. Jeżeli, droga mamo, karmisz piersią, zabierz ze sobą chustę, która skutecznie zasłoni Ciebie i maleństwo w razie potrzeby nakarmienia niemowlaka. W różnych kulturach są różne zasady, trzeba o tym pamiętać, aby nikogo nie urazić. Polecamy zakupić także namiot plażowy lub parasol, bo takie przedmioty przydają się podczas wypoczywania, gdy chcemy ochronić dziecko przed słońcem. O kocu i czapeczce chyba nie musimy wspominać.
Mamy nadzieję, że nasze porady uspokoją niektórych rodziców i dzięki temu uda Wam się zaplanować wymarzone wakacje. Nie ma przeciwwskazań, aby podróżować z niemowlakiem, ale jak najbardziej zachęcamy do skonsultowania się z lekarzem pediatrą, który potwierdzi, że możecie śmiało ruszać na zasłużony wypoczynek.