Ochraniacz modułowy w białym łóżeczku

Jaki ochraniacz do łóżeczka wybrać?

Ochraniacze do łóżeczka od pewnego czasu wzbudzają skrajnie mieszane odczucia. Niektórzy rodzice uważają je za bardzo przydatne i praktyczne akcesoria. Z kolei inni twierdzą, że stosowanie takich przedmiotów może być skrajnie niebezpieczne. Gdzie więc leży prawda i jaki ochraniacz do łóżeczka stanowi najlepsze rozwiązanie?

Czy ochraniacze do łóżeczka są bezpieczne?

Kilka lat temu w internecie pojawiły się niepokojące doniesienia o tym, że ochraniacze do łóżeczka mogą być niebezpieczne dla dzieci. Cała dyskusja została wywołana badaniami opublikowanymi przez zespół amerykańskich naukowców. Badacze dotarli bowiem do danych, z których wynikało, iż ochraniacze mogą zwiększać ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej noworodka (tzw. SIDS). Co prawda, sama liczba udokumentowanych wypadków powiązanych ze stosowaniem ochraniaczy była stosunkowo niewielka. Jednak to wystarczyło, aby rodzice zaczęli spoglądać dużo bardziej krytycznym okiem na popularne gadżety.

Natomiast w całej dyskusji brali udział także rodzice, którzy od dawna stosują ochraniacze do łóżeczka. Wiele osób zauważyło, że miękkie obicia doskonale sprawdzają się w przypadku szczególnie aktywnych noworodków. Ich obecność znacznie utrudnia dziecku np. wciśnięcie rączki pomiędzy szczebelki. Ponadto ochraniacze są przecież wykorzystywane przez miliony rodziców na całym świecie. Tymczasem opisane przypadki zdarzały się naprawdę incydentalnie. Dlatego część osób może uznać, że wspomniane doniesienia o niebezpieczeństwie ochraniaczy przybrały rozmiar nieuzasadnionej paniki.

Oczywiście ostateczna decyzja zawsze należy do rodziców. To oni muszą zadbać o to, aby ich dziecko było bezpieczne. Jednakże przy szczególnie aktywnym noworodku może okazać się, że zainstalowanie ochraniaczy będzie po prostu korzystniejszym rozwiązaniem.

Jaki ochraniacz do łóżeczka wybrać – modułowy czy panelowy?

Każdy dostępny rodzaj ochraniaczy ma swoje wady i zalety. Akcesoria modułowe składają się z kilku różnych elementów, najczęściej jest to zestaw poduszek, których połączenie tworzy cały ochraniacz. Niezaprzeczalną zaletę takich produktów stanowi duża uniwersalność. Poduszki można przecież wykorzystać również jako zwykły element posłania dla nieco starszych dzieci. Ponadto poszczególne elementy zestawu mogą różnić się pod kątem kolorystyki. Dlatego też rodzice będą mieli możliwość stworzenia unikalnej kompozycji wizualnej, która świetnie uzupełni wystrój dziecięcego pokoju.

Sporą popularnością cieszą się także panelowe ochraniacze do łóżeczka. Jak sama nazwa wskazuje, ich wygląd przypomina budowę paneli, które rozmieszcza się na drewnianych szczelinach. Ochraniacze panelowe są nieco większe niż wspomniane modele modułowe, dlatego łatwiej jest je przymocować do łóżeczka. Co więcej, tutaj także można bawić się w tworzenie różnych designów i kompozycji dopasowanych do wystroju.

Niezależnie od wybranego rodzaju ochraniaczy, rodzice powinni pamiętać o dwóch istotnych aspektach. Praktycznie wszystkie takie akcesoria są bardzo proste w montażu. Wystarczy jedynie przywiązać je do łóżeczka przy pomocy specjalnych bawełnianych tasiemek, które są wszyte do ochraniacza. Tutaj trzeba jednak upewnić się, że każda tasiemka jest dobrze przymocowana do szczebelka. Dzięki temu ochraniacz będzie stabilnie przywiązany, a co za tym idzie – nie spadnie on na śpiącego niemowlaka. Drugim ważnym czynnikiem jest stałe utrzymywanie ochraniacza w czystości. Tutaj szczególnie duże znaczenie mają zalecenia producenta. Niektóre produkty nadają się do prania w pralce, natomiast inne należy czyścić ręcznie. Przestrzeganie tych zaleceń z pewnością przełoży się na dłuższą żywotność ochraniacza.

Wybór ochraniaczy do łóżeczka – podsumowanie

Podsumowując, ochraniacze do łóżeczka są bez wątpienia praktycznymi akcesoriami. Ich zalety docenią przede wszystkim rodzice sprawujący opiekę nad bardzo aktywnymi niemowlakami. Miękki materiał zapewni dziecku ochronę przed doznaniem urazu na skutek uderzenia w twarde obramowanie łóżeczka. Ochraniacz zabezpiecza także przed ryzykiem zaklinowania się nóżki lub rączki niemowlaka pomiędzy szczebelkami. Natomiast rodzice muszą bezwzględnie zadbać o dokładny montaż ochraniacza, aby ten nie odwiązał się i nie upadł na śpiącego malucha.

 

2 comments

  1. U nas najlepiej sprawdziły się ochraniacze z poduszek – takie polecam!

  2. A co sądzicie o ochraniaczach warkoczach bądź przeplatańcach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 300 zł

Różne formy dostawy

Paczkomaty / Orlen Paczka / Kurier

Doskonały kontakt

WhatsApp / Messenger / e-mail / tel

100% Bezpieczne zakupy

BLIK / Przelewy24 / Google Pay