Jak wybrać nianię

Jak zatrudnić nianię?

Wielu rodziców chciałoby mieć możliwość samodzielnego wychowywania dziecka w pierwszych latach jego życia, jednak sytuacja na rynku pracy zdecydowanie to utrudnia. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na to, aby tylko jedna osoba w związku utrzymywała rodzinę, podczas gdy druga przejmuje opiekę nad pociechą, zajmuje się jej edukacją, organizowaniem wolnego czasu i prawidłowym rozwojem. W takich przypadkach ratunkiem są przedszkola lub żłobki, lecz liczba wolnych miejsc jest w nich ograniczona. Alternatywą są prywatne placówki, które, niestety, niemało kosztują, a i to bywa niewystarczające, gdy rodzice mają np. popołudniową zmianę w pracy. Dlatego też rodzice sięgają po dodatkową pomoc, jaką jest niania. Ale jak wybrać odpowiednią osobę, aby nasze dziecko było w pełni bezpieczne?

Nie żałuj pieniędzy przy zatrudnianiu nani

Brzmi to banalnie, bo każdy rodzic chciałby mieć na tyle pieniędzy, by móc zatrudnić jak najlepszą nianię, ale mimo to trzeba bardzo poważnie się nad tą kwestią zastanowić. Jeżeli rodzice z góry zakładają, że zamierzają przeszukiwać oferty wg najniższej ceny, to ostrzegamy i jednocześnie przypominamy – zdrowie i bezpieczeństwo Waszego smyka powinno być najważniejsze! Powierzacie pod opiekę małego człowieka, który oprócz pilnowania go, potrzebuje OPIEKI, a tę opiekę nie każda niania jest w stanie zagwarantować. Opiekunka, która szanuje swoje kompetencje, wyceni usługi adekwatnie do swojej wiedzy i umiejętności, a to mogą być pokaźne kwoty. Drodzy rodzice, jeśli Wasze możliwości finansowe nie pozwalają na zatrudnienie specjalisty godnego zaufania, lepiej poszukać innego rozwiązania, np. poprosić o wsparcie rodziny lub pomyśleć nad wspomnianymi już prywatnymi placówkami.

Opiekunka do dziecka – na co zwracać uwagę w CV?

Gdy zamieścicie w sieci ogłoszenie o pracę, spłynie do Was sporo CV. Na co zwracać uwagę? Na pewno nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że najistotniejszym elementem życiorysu jest doświadczenie zawodowe, oczywiście związane z opieką nad dziećmi. Mogą to być przeróżne formy pracy z maluchami – zatrudnienie jako niania, nauczyciel w szkole lub wychowawca kolonijny, udzielanie korepetycji, organizowanie warsztatów tanecznych, czyli jakakolwiek działalność, która ma na celu kontakt z dziećmi i nawiązywanie z nimi więzi. Bogate doświadczenie zawodowe sprawia, że inne elementy CV nie muszą być powiązane z maluchami, ale jak najbardziej są kolejnym plusem, pozwalającym zdyskredytować konkurencję. Pożądane są studia pedagogiczne lub znajomość języków obcych, ewentualnie umiejętność gry na instrumencie, bo można poprosić nianię, żeby dodatkowo pełniła obowiązki guwernantki. Rzecz jasna stawka wtedy wzrasta, jednak takie wsparcie zaprocentuje w przyszłości.

Wiek zatrudnianej opiekunki gra rolę

W USA praca niani jest bardzo popularna wśród nastolatków jako pierwsze zetknięcie się z zarabianiem pieniędzy i rodzice chętnie decydują się na wsparcie młodzieży przy wychowywaniu potomstwa. Trzeba mieć na uwadze, że w Stanach Zjednoczonych nastolatkowie wcześnie zaczynają sobie dorabiać, więc i wcześniej uczą się odpowiedzialności. W Polsce gros osób swoją pierwszą pracę rozpoczyna nawet dopiero po studiach, nie ma w naszym kraju kultury uczenia nastolatków wartości pieniądza i szacunku do pracy od najmłodszych lat. Na zarabianie w okresie dojrzewania decydują się głównie dzieci z rodzin mających problemy finansowe, w związku z tym oddanie malucha w ręce nastolatka może być ryzykowne. Owszem, są plusy takiej współpracy, jak np. niewielkie oczekiwania finansowe niani, ale już zwracaliśmy uwagę, że to nie powinno być kryterium wyboru. Zatem przestrzegamy – drodzy rodzice, jeżeli postanowicie zatrudnić młodą nianię, zróbcie wszystko, aby jak najlepiej poznać tę osobę. CV zapewne niewiele Wam powie, więc dobrym pomysłem byłaby rozmowa z rodzicami przyszłego opiekuna dziecka. To w pewien sposób wzbudzi u rodziców tejże osoby wzięcie również odpowiedzialności za jej pracę i w pewien sposób oni także będą kontrolować jej poczynania.

Ustal zasady pomiędzy Wami a nianią

Może się zdarzyć, że przed zatrudnieniem pierwszej niani, będziecie zdezorientowani i postanowicie po prostu zdać się na doświadczenie opiekunki, ponieważ uznacie, że ona wie, co dla dziecka najlepsze. Przez takie podejście często pojawiają się niedomówienia, kłótnie, a nawet i wypadki. Rozejrzyjcie się dokładnie po mieszkaniu, przypomnijcie sobie, które przyrządy lub meble wymagają specjalnego traktowania, aby niania niechcący czegoś nie zniszczyła lub nie zrobiła sobie krzywdy, gdy np. otworzy szafę, w której jej popsuty zawias. Jeżeli osoba do opieki ma również przygotowywać posiłki dla smyka, przygotujcie listę ulubionych potraw dziecka. Tym bardziej zwróćcie uwagę na produkty, na które maluch jest uczulony lub których po prostu nie toleruje.  Opowiedzcie jej jak najwięcej o dziecku – nie tylko ułatwi to niani pracę, ale i szybciej dziecko poczuje się komfortowo i współpraca przebiegnie pomyślniej. Do zasad dołączcie też jasne warunki wynagrodzenia, żeby po zakończonej pracy nie wyniknęły konflikty, gdy okaże się, że nie dogadaliście się co do wysokości kwoty. Reasumując, na początku trzeba dużo rozmawiać i po prostu się poznać. To obca osoba, która ma w pewnym sensie dołączyć do Waszej rodziny, ale to Wy jesteście gospodarzami, więc to Wy przejmijcie inicjatywę. Warto te zasady spisać, wówczas ryzyko niedopowiedzeń zostanie zminimalizowane.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam, drodzy rodzice, w podjęciu decyzji. Wiemy, że każdy z Was na początku będzie bał się zostawić smyka z obcą nianią, to normalne. Z biegiem czasu obawa minie, Wy w spokoju oddacie się rozwijaniu kariery, a dziecko zyska doskonałą i bezpieczną opiekę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa wysyłka

Dla zamówień od 300 zł

Różne formy dostawy

Paczkomaty / Orlen Paczka / Kurier

Doskonały kontakt

WhatsApp / Messenger / e-mail / tel

100% Bezpieczne zakupy

BLIK / Przelewy24 / Google Pay