Wiele rodziców z niecierpliwością czeka na moment, kiedy dziecko zacznie jeść stałe pokarmy. Kiedy ta chwila nadchodzi, warto zastanowić się nad zakupem krzesełka do karmienia i rozejrzeć się za modelem, który będzie najlepiej spełniał swoją rolę.
Krzesełko do karmienia – kiedy będzie potrzebne?
Dziecko może korzystać z krzesełka dopiero wtedy, kiedy opanuje umiejętność prawidłowego, samodzielnego siedzenia. Wcześniej nie zaleca się sadzania dziecka w krzesełku, gdyż jego aparat ruchu zwyczajnie nie jest na to gotowy. Zwykle, umiejętności siedzenia są rozwinięte w około 8 miesiącu życia dziecka. Wtedy też maluch może przyjmować nieco bardziej urozmaicone posiłki niż mleko, więc jest to dobry moment, aby rozpocząć naukę jedzenia w krzesełku do karmienia.
Krzesełka do karmienia – jakie wybrać?
Kiedy rodzice stają przed pytaniem: „Jakie krzesełko do karmienia?” zwykle nie wiedzą, od czego zacząć poszukiwania. Rynek obecnie oferuje bardzo wiele możliwości i produkty są bardzo zróżnicowane, więc wizyta w sklepie bez przygotowania może okazać się nie lada zaskoczeniem. Warto zatem rozeznać się wcześniej i wiedzieć, czym mogą różnić się od siebie poszczególne modele.
Rodzaj krzesełek do karmienia
Pierwszym kryterium wyboru krzesełka do karmienia jest określenie, jakiego rodzaju ma ono być. Wyróżniamy trzy podstawowe:
- Klasyczne – jest to najczęściej spotykane krzesełko: stały element stojący zwykle w kuchni lub jadalni. Jego zaletą jest trwałość oraz to, że jest zawsze dostępne. Nie trzeba go rozkładać, więc dziecko może być umieszczone w krzesełku w każdym momencie.
- Składane – jest to rodzaj chętnie wybierany przez rodziców, którzy dysponują bardzo ograniczoną powierzchnią w mieszkaniu. Jego zaletą jest to, że zajmuje niewiele miejsca. Do wad można zaliczyć konieczność rozłożenia krzesełka, które może być kłopotliwe w sytuacji, kiedy zależy nam na czasie.
- Krzesełko nadstawka – element umieszczany na tradycyjnym krześle kuchennym. Dzięki specjalnie wyprofilowanemu siedzisku dziecko siedzi pewnie i stabilnie – podobnie jak w tradycyjnym krzesełku do karmienia. Po użyciu nadstawkę można złożyć i schować, dlatego podobnie jak krzesełko składane, zajmuje niewiele miejsca.
Materiał wykonania
Najczęściej, krzesełka wykonuje się z drewna lub plastiku. Krzesełka wykonane z plastiku będą mniej trwałe, ale znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Wykonanie z tworzywa umożliwia również dodanie szeregu przydatnych funkcji takich jak zmiana kąta oparcia, wysokości, ustawienia tacki i wielu innych. Krzesełko drewniane nie daje takich możliwości, ale zyskuje na trwałości i odporności na uszkodzenia. Drewno prezentuje się też znacznie lepiej niż tworzywo, dlatego może sprawdzić się u osób, które cenią sobie stylowe aranżacje wnętrz.
Elementy dodatkowe
Kiedy mamy już nakreślone podstawowe funkcje, jakie powinno spełniać krzesełko do karmienia, powinniśmy zwrócić uwagę na elementy dodatkowe, które decydują o jego wygodzie i praktyczności. Krzesełko do karmienia powinno posiadać wsparcie na wysokości łopatek oraz mieć podparcie dla stóp. Dzięki temu dziecko siedzi bezpiecznie i stabilnie. Krzesełko powinno także zapewniać swobodę ruchów górnej części ciała, aby maluch mógł z łatwością sięgnąć po jedzenie lub leżące na tacce zabawki urozmaicające posiłek.
Kupując krzesełko do karmienia, warto także zainwestować w coś, co zabezpieczy je przed ubrudzeniami. Małe dzieci rzadko zachowują czystość w trakcie jedzenia i szczególnie przydatna może okazać się wkładka do krzesełka do karmienia. Jest ona łatwa w czyszczeniu, można ją wyprać w pralce lub w razie uszkodzenia wymienić na nową. Wkładka do krzesełka do karmienia pozwala zachować jego trwałość na dłużej i sprawić, że będzie nienagannie się prezentować.
Przy tak bogatej ofercie, jaką możemy spotkać w sklepach stacjonarnych oraz online nie trudno o zawrót głowy. Dzięki przedstawionym wskazówkom wybór krzesełka do karmienia może okazać się dużo łatwiejszy. Jeśli wkrótce staniesz przed pytaniem: „Jakie krzesełko do karmienia wybrać?”, będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu i jakich funkcji szukać w krzesełkach, aby było ono jak najbardziej funkcjonalne.